poniedziałek, 19 grudnia 2011

Czapka

Ostatnio dostałam zamówienie na zrobienie czapki. Zrobiona została z włóczki Capri (90% akryl, 10% poliamid) 50g. - 75 m. Na czapkę poszło około 1,5 motka a wzór znalazłam na stronie ravelry http://www.ravelry.com/patterns/library/compulsive-cables. Robiłam ją tylko i wyłącznie na drutach z żyłką w rozmiarze 4,5.Choć muszę przyznać, że pod koniec dziergania było dość ciężko przerabiać oczka. Jakoś jednak doszłam do końca i dorobiłam jeszcze kwiatek na szydełku. Kwiatek powstał w oparciu o wzór który można znaleźć tutaj http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/wzor_na_kwiatek_szydelkowy.shtml. Ztym, że ja zrobiłam tylko dwa rzędy płatków ponieważ włóczka jest dość gruba i według mnie kwiatek za bardzo by wystawał. Klientce czapka bardzo się podobała, więc ja również jestem zadowolona.
Owa czapeczka wygląda tak:
Po dłuższym okresie przygód z haftem krzyżykowym postanowiłam powrócić do pierwszej miłości i podziergać na drutach. Jak mawiają stara miłóść nie rdzewieje, tak też jest i w moim przypadku. Można by rzec, że wpadłam wręcz w drutomanię. Oprócz dziergania w domu rozpoczęłam moje drutowe przygody uskuteczniać również w pracy i podczas jazdy pociągiem i autobusem. A że robię na rutach z żyłą to nikogo w trakcie owej czynności nie szturcham. Strasznie spodobały mi się wszelkiego rodzaju chusty ażurowe i estońskie szale.  Tak też jak tylko dostałm przesyłkę z włóczką to dorwałam się do drutów. I w ciągu około pięciu dni zrobiłam ten prezentowany poniżej.
Jestem z niego niezmiernie zadowolona, na zdjęciu nie widać dobrze koloru ale jest to ciemna śliwka.  Owym szalikiem w ramach gwiazdkowego prezentu postanowiłam obdarować  szwagierkę, mam nadzieję, że będzie zadowolona.
Angora De LuxeDo zrobienia szala o wymiarach 50 x 180 cm zużyłam 1 motek (motek 100 gram  520 metrów) włóczki Angora De Luxe  (70% moheru 30% akrylu) koloru śliwkowego 100094. Włóczka jest cienka i milutka w dotyku, ścieg jest ażurowy i robi się nią błyskawicznie. Ja robiłam na drurtach w rozmiarze 4,5 a ścieg nazywa się chanise lace. Zamieszczam również schemat, którym został wykonany szal.
Główna część wzoru zaznaczona jest w kolorze zielonym i składa się na nią 9 oczek, pomiędzy nimi  zrobiłam wstawki oznaczone na schemacie na pomarańczowo. Na niebiesko natomiast są zaznaczone fragmenty które rozpoczynają, zakańczają robótkę jak i oddzielają wszystkie części główne i wstawki.
Mam nadzieję, że ktoś coś zrozumie z tej mojej pokrętnej paplaniny ale inaczej mojego zamysłu nie potrafię wytłumaczyć. Po kliknięciu widać w powiększeniu. Przy opisie symboli są podane oczka zależnie od tego na której stronie przerabiamy na prawej / na lewej. Wzór zaczynamy robić od dołu do góry, oczywiście od strony prawej i jak widać numerki nieparzyste odpowiadają przerobieniom na stronie prawej a parzyste na stronie lewej. Nabieramy tyle oczek ile powtórzeń wzoru sobie życzyma, ja nabrałam 80 oczek, czyli wzór główny powtarza się 5 razy.